K našim západním sousedům se nemusí jezdit pouze za výhodnými nákupy, vánočními trhy nebo pivními slavnostmi. Nám se zalíbilo třeba v místech, kde jsme se nemuseli prodírat v davech turistů a genius loci na nás dýchal skrze tradice a pohádky.
Město Míšeň, chcete-li německy Meißen, je ideálním místem na prodloužený víkend. Nachází se v Sasku, pouhých 25 km od centra Drážďan a zhruba hodinu a třičtvrtě od našich hranic. My doporučujeme zůstat v Míšni přes noc, neboť nikam nemusíte spěchat a zažijete tu pravou atmosféru města.
Míšeň proslula zejména díky výrobě porcelánu, který se zde začal vyrábět jako vůbec první manufaktura v Evropě. Typickým znakem nejen města, ale také porcelánu jsou dva zkřížené meče. Pokud byste se o porcelánu chtěli dozvědět více, určitě navštivte Státní porcelánku Míšeň, kde si můžete zakoupit místní výrobky.
Nás ale daleko víc lákalo historické centrum se zachovalými památkami. Zavítali jsme do otevřené gotické radnice, kde jsme objevili model českého města – Litoměřic, neboť právě s tímto městem je Míšeň spřátelená. Před Vánoci se okna radnice promění na obří adventní kalendář a od 1. prosince se každý den otevírá jedno okénko.
Opomenout také nesmíte Míšeňskou katedrálu a zámek Albrechtsburg, který se řadí mezi nejstraší zámky v Německu. Prohlídka zámku nás mile překvapila, neboť probíhá individuálně bez žádného průvodce a zbytečného tlachání, a tak si každý příjde na své. V ceně vstupného je navíc zahrnutý audioprůvodce i v českém jazyce, nám ale bohatě stačily popisky u vystavených děl a naše fantazie. K vidění jsou nástěnné malby ukazující výjevy spojené s hradem, míšeňskou markou, výrobou bílého zlata, a nebo třeba dřevěná konstrukce střechy. Vstupenku si můžete zakoupit samostatně nebo kombinovaně s prohlídkou katedrály/ porcelánové manufaktury. Aktuální informace o vstupném, otevírací době a výstavách, naleznete na stránkách zámku, které jsou v češtině.
A kdybychom věděli, že tradičním pečivem je tzv. Meißner Fummel, který má tvar nafouklého balónku bez výplně, tak bychom si ho dali (nevadí, třeba příště). Pečivo vyniká svou křehkostí a traduje se, že bylo vymyšleno pro královské posly, kteří často holdovali alkoholu. To bylo v té době běžné, jenže oni převáželi porcelán, který kvůli opilosti často během jízdy poničili. Proto začali dostávat na cestu křehké pečivo a v cíli se pak museli prokázat tím, že ho dovezli v neporušeném stavu. Nás ale v centru města zlákala italská restaurace Osteria Pizzeria GalloNero, kde jsme si vychutnali skvělé italské těstoviny a gnochi (holt chuti někdy neporučíš).
Před odjezdem se ještě loučíme s centrem města, zámkem a katedrálou na druhé straně řeky Labe, odkud je krásný výhled na město a pomalu se přesouváme k dalšímu tentokrát pohádkovému místu.
Necelou půlhodinu od Míšně se nachází zámek, ve kterém se natáčela známá pohádka Tři oříšky pro Popelku, poznáváte zámek Moritzburg?
Na zámku jsou k vidění rozsáhlé sbírky s loveckými trofejemi, japonským, čínským a míšeňským porcelánem. Zvláštností je tzv. péřová místnost s názvem Federzimmer. August Silný si zde nechal vytvořit a ozdobit ložnici z per mnoha exotických ptáků. Slavnostní lůžko je pokryto zhruba dvěma miliony ptačích per nejrůznějších barev.
V zámku se pravidelně nachází také výstava o filmové pohádce doplněna mnoha kostýmy, rekvizity a doprovodným programem kompletně v češtině. Okolí působí velmi klidným a harmonickým dojmem a je ideální pro procházky nebo posezení se svačinou (pozor však na husy a kačeny, kterě se s vámi budou chtít podělit o vaše jídlo). A když budete pozorní, natrefíte na něco, co tu Popelka ztratila…