Když jsme před rokem plánovali, kam vyrazíme na podzimní dovolenou, padla řeč právě o Znojmě. Jenže v té době se zrovna konalo vinobraní a město i široké okolí bylo nemilosrdně vybookované, a tak jsme si zarezervovali ubytování rok dopředu a těšili se, až ta chvíle konečně nastane. Jak jsme si dovolenou užili? Přinášíme 5 denní itinerář z Prahy do Znojma a zpátky.
1. den: cesta z Prahy do Znojma
Co si budeme povídat, cesta z Prahy na Moravu je vždycky tak trošku za trest. Nikdy totiž nevíte, co vás na silnici potká. Navíc samotná cesta trvá přes 2 hodiny. Nechtěli jsme to jen profrčet po dálnici, a tak jsme si naplánovali 2 zastávky, z nichž jedna nakonec zvítězila.
Prošli jsme se po malebném historickém městečku Jevišovice, kde najdete jednu z nejstarších kamenných přehrad ve střední Evropě (1894–1897) a tři šlechtická sídla – dva zámky a jednu zříceninu. Tu kdysi vlastnil na přelomu 14. a 15. století Hynek z Kunštátu, kterému se přezdívalo Suchý čert. Pověsti o něm jsou velmi působivé a jeho život sám o sobě také. Určitě si o něm něco přečtětě.
My jsme si za cíl vybrali Starý zámek, který je ikonicky postaven na protější skále, kde kdysi stával hrad. Zámek hrál významnou roli v období 30. leté války a císař ho prodal Ludvíku Raduitovi de Souches, který se vyznamenal při obraně Brna před Švédy. Na zámku je k vidění například hradní černá kuchyně, sbírky lidového nábytku a výstava pravěkých jeskynních maleb. My jsme si prohlídku nechali na jindy a jen se prošli okolo. Vedle toho můžete navštívit volně přístupný zámecký park s dvaadvaceti barokními sochami přiléhající k Novému zámku, který dnes slouží jako domov důchodců (a je tedy nepřístupný veřejnosti).
Druhá možnost, kde jsme si chtěli protáhnout nohy, byl zámek Kravsko, kde je 2,5km okruh na procházku zámeckým parkem. Park je volně přístupný a nachází se v něm mnoho vzácných dřevin.
Po příjezdu do ubytování nám zbyl čas a síla, a tak jsme vyrazili na první průzkum Znojma. Auto jsme nechali v Rooseveltově ulici, kde se neplatilo za parkování (září 2022).
2. den: Nový Hrádek u Lukova a Národní park Podyjí
V klidové zóně Národního parku Podyjí se nachází státní hrad Nový Hrádek, kam jsme vyrazili z Lukova (auto jsme zaparkovali zde – 48.856944, 15.910481). Pohodovou cestou (3 km) dojdete až na zříceninu. U vchodu zaplatíte za vstup (Pozor! Pouze hotovost) a hrad si procházíte bez průvodce s plánkem a textem, který dostanete při zaplacení. Víc informací o hradu získáte přímo na webu: http://hrad-novyhradek.cz/cs/o-hradu/historie. Hrad rozhodně doporučujeme navštívit. Je to kouzelné místo ticha a klidu.
3. den: Popice – Sealsfieldův kámen – Judexův mlýn – Hranice – Popice
Tento den jsme věnovali procházce skrz NP Podyjí. Počasí nám naštěstí přálo a my jsme se tak prošli krásnou přírodou.
Auto jsme nechali stát za Popicemi u rozcestí Pod Popickým vrchem. První cíl vyhlídka – Sealsfieldův kámen. Na tomto úseku je také jediný velký kopec, který nás čekal. Z vyhlídky na Vás čeká krásný pohled na Dyji a zalesněné kopce. Až se nabažíte pohledem, tak se vydáte stále po žluté z mírného kopce stále dolů až se dostanete na břeh k samotné řece Dyji. Cesta vás pak zavede až k bývalému mlýnu – papírně, kde doporučujeme si chvíli posedět a kochat se.
Oblast se jmenuje Devět mlýnů a jak název napovídá, stálo zde 9 mlýnů. Jeden byl přebudován na papírnu, další na hotel. Tři již v 18. století vzala velká voda a čtyři další sloužily stále jako mlýny. Po 2. světové válce oblast začala chátrat, když byli odsunuti německy hovořící obyvatelé a v 50. letech zkázu dokonala železná opona, kdy tuto oblast hlídali pohraničáři, kteří zbylé mlýny srovnali se zemí, aby zde měli lepší přehled o situaci. Sami uvidíte, jak na Vás zdejší krajina bude působit.
Od bývalého Judexova mlýna jsme se vydali do mírného kopce k vinicím, kde jsme si v restauraci Vyhlídka dali polévku a pití. Po občerstvení jsme vyrazili na vyhlídku Devět mlýnů, odkud je opět krásný pohled na krajinu a na vinici Šobes. Poté jsme se napojili na cestu, která nese název Vinařským krajem. Trasu jsme dokončili kolem pastviny exmoorských koní do krásné vesničky Havraníky až zpět do Popic.
Celkově na vás čeká 14 km velmi příjemnou krajinou. V létě se můžete vykoupat přímo v Dyji a po cestě narazíte i na občerstvení (jak v restauraci Vyhlídka, tak i v Havraníkách nebo Popicích.) Avšak cesta není vhodná pro kočárky (kamenitý terén s kořeny).
4. den: město Znojmo
Znojmo má kouzelné historické centrum a rozhodně je tu co k vidění. My jsme mu věnovali jeden celý den a určitě nelitujeme (i když náš trápilo sychravé podzimní počasí).Den jsme začali v restauraci La Familia Café, která nám okamžitě vyrazila dech. Vyzdobený vchod láká k nakouknutí a vnitřní interiér vás úplně pohltí. Kromě hezkých prostor byla kavárna krásně vyzdobena podzimem a místem se linula vůně skořice a horké čokolády. Kavárenská nabídka (nápoje a domácí dorty) je obohacena o snídaně, předkrmy a teplou kuchyni. Po snídani a procházce městem jsme se sem vrátili a naobědvali, protože jsme tomu místu úplně podlehli. Bonusem je milý personál a příznivé ceny, takže určitě toto místo nevynechejte.
Pryč od dortů, horké čokolády s marshmallow a zpátky k městu. Naše seznámení s městem jsme zahájili u Prašné brány na náměstí Svobody, odtud jsme pokračovali na městskou opevňovací linii až na Masarykovo náměstí, kde se tyčí Morový sloup (patří k těm nejstarším na našem území). Za náměstím je k vidění městské hradební opevnění, kde můžete navštívit Vlkovu, Psí, Novou a Prašnou věž. My jsme bohužel to štěstí neměli, a tak jsme se kochali pouze pohledem z venku. Opevnění města začalo být budováno již při založení města před rokem 1226. Z této doby pochází vnitřní příkop a vnitřní hradební pás s obrannými věžemi.
Další věž, kterou můžete navštívit je Radniční. My jsme měli tu smůlu, že se zrovna opravovala, ale kdyby ne, tak se na ni určitě vydáme, protože z ní bude krásný výhled na město a okolí. Jednou z hlavních dominant Znojma, kterou navštivte, je obrovský kostel sv. Mikuláše. Nejkrásnější pohled na něj se vám naskytne cestou na Znojemský hrad, který stojí jakoby naproti kostelu. Protože podzimní počasí vzalo za své, hledali jsme útočiště a šli na prohlídku hradu. To dnes využívá Jihomoravské muzeum a k vidění jsou expozice: Nejen ze života panské společnosti, Noblesa křehkého dekoru a expozici dravých ptáků. Popravdě nás to moc neohromilo, neboť nic nebylo původní a působilo to na nás vyumělkovaně… Na co jsme se těšili, a bohužel taky nevyšlo kvůli počasí, byla návštěva rotundy sv. Kateřiny. Rotunda je veřejnosti otevřena ve speciálním návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu uvnitř prostor. Povoleno je maximálně 10 osob v průběhu 30 minut a prohlídka trvá 15 minut. Když je vysoká vlhkost, prohlídky se nekonají. Aktuální informace se dozvíte na recepci hradu nebo můžete sledovat online semafor. Pokud hledáte zábavu pro děti, běžte se podívat do bývalého minoritského kláštera, kde se nachází expozice černého řemesla, pravěkých zemědělců, živá a neživá příroda Znojemska a zbraně Orientu.
Kromě památek jsme se toulali po starých uličkách města a pochutnali jsme si v bistru Mikuláš s příjemným posezením venku a lákavou gastro nabídkou. Místní pivo ochutnáte ve Znojemském pivovaru. Znojmo si nás získalo, díky své historické podobě ale i gastro podnikům a my se těšíme na další návštěvu. Hmm, jaké jsou asi vánoční trhy ve Znojmu?
5. den: hrad Cornštejn a UNESCO zastávka
Cesta domů bývá smutná, neboť se blíží konec výletu, dovolené a rutina si zase přijde na své. Nechtěli jsme se nechat pohltit tímto pocitem a na zpáteční cestě jsme si vybrali hned 2 zastávky.
Tou první byla zřícenina hradu Cornštejn, která je od Znojma zhruba 30 km. Cesta vás pravděpodobně zavede přes Vranov nad Dyjí, kde se nachází majestátní zámek nesoucí stejné jméno jako městys. Zámek se nachází na skále a nám nepřálo počasí, a tak jsme ho prozatím vynechali. Pokud vám zbývá čas, určitě se tady zastavte. My jsme se mezitím přesunuli ke zřícenině hradu, auto jsme zaparkovali půl kilometru před branou hradu, kde bylo vyhrazené místo na stání (na podzim 2022 neplacené). Pár míst se nachází i před vstupem do hradu, my jsme si ale chtěli udělat procházku lesem a protáhnout nohy, a tak jsme zaparkovali opodál.
Při vstupu zaplatíte vstupné a můžete si vybrat, jestli si hrad projdete sami s tištěnými poznámkami, co obdržíte na pokladně nebo půjdete s průvodcem. My doporučujeme raději zvolit průvodce, protože nám tištěný průvodce vůbec nevyhovoval. Text byl psán spíše z pohledu architektury a u 15. brány jsme se v popiskách, kde co z jaké strany bylo přistavěno/ (ne)dochováno, ztratili a zbytek zříceniny jsme si jenom prošli, což byla škoda. Hrad je obrovský a skrývá spoustu zajímavých míst a scenérií do okolí. Jednou ze zajímavostí také je, že se zde natáčela pohádka Nebojsa nebo Císař a tambor. Pokud nebudete mít dost místního objevování, tak navštivte ještě nedaleký hrad Bítov, který je pouze 5 km od Cornštejnu.
My jsme si za poslední cíl naší dovolené zvolili UNESCO památku, a protože Telč už jsme viděli, nezbývalo než se zastavit v Třebíči na Baziliku sv. Prokopa a židovskou čtvrť. Více si o tom můžete přečíst v následujícím článku.